Home | Blog | Čo by ste mali vedieť o zuboch

Čo by ste mali vedieť o zuboch.

Zdravé zuby sa nelámu

Najdôležitejšie, čo by ste mali vediet o zuboch je, že zdravé zuby sa nelámu. Zlomiť sa vám môže len zub, ktorý je oslabený zubným kazom, alebo zuby, ktoré sa pri odstránení zubného kazu ošetrili nesprávne, alebo nevhodným spôsobom.

Zlomený zub neignorujte, môže to ohroziť vaše zdravie

Je súčasťou nášho života, že sa nám zuby lámu. Niekto si zub zlomí v detskom veku, niekto pri športe, u niekoho to môže byť mŕtvý zub, alebo zápaly. Ak však zlomený zub budete ignorovať, môžete o neho prísť a môže ohroziť aj vaše zdravie.

Okrem úrazov predných zubov sa najčastejšie stretávame so zlomením zuba predných stoličiek (ďalšie dva zuby za očným), ktoré majú malú korunku a tak aj malý kaz zničí ich značnú časť. Na tieto zuby pôsobí pomerne veľký žuvací tlak a tak ak je zub oslabený stáva sa, že zo zuba sa odlomí.

Zub sa vám môže zlomiť z viacerých príčin. Môže to byť zubný kaz, odumretý zub (tzv. mrtvý zub), málo vápnika, ale aj zápal a rôzne infekcie. Takto oslabený zub je viac krehký a náchylnejší na zlomenie. Niekedy sa stane, že sa zub zlomí tak neštastne, že je potrebné celý zub vytrhnúť vrátane koreňa.

Zachráňte svoje zuby

Vždy sa snažíme zub zachráníť pokiaľ je to možné. Je lepšie zub zachrániť, ako potom riešiť zub umelý. Ak sa jedná o jednoduché zlomeniny zubu - zlomeniny skloviny, keď nie je otvorená dreňová dutina je oprava zuba pomerne jednoduchá, pokiaľ sa urobí včas.

Pri komplikovaných zlomeninách, kde je zlomená pólka takzvanej korunky, je otvorená dreňová dutina, prípadne môže byť zlomený aj koreň zubu je záchrana zložitejšia, ale stále možná, pokiaľ sa urobí správne a veľmi záleží, v akom štádiu pacient príde k zubárovi. Pokiaľ po zlomenine zuba ostane len koreň, ale ak je zdravý, vtedy je možné ho použiť na vytvorenie umelého zubu.

Nepodceňujte zlomené zuby, alebo ak je zo zuba odlomené.
Čím skôr to budete riešiť, tým je väčšia šanca na záchranu zuba.

Objednajte sa na bezplatnú konzultáciu!

Objednať sa môžete aj telefonicky na telefónnom čísle 0908 060 221.

Blog o zuboch

To, čo ste chceli vedieť o zuboch, ale nemali ste sa koho spýtať.


Objednajte sa na ošetrenie telefonicky.

Tel 0908 060 221

Adresa
Smetanova 2
(pri starej nemocnici)
040 01 Košice
Lokalizácia
Oproti zmrzline pri Starej nemocnici, budova na rohu ulíc Rastislavova a Smetanova
logo

Stomatologická ambulancia Implant Center v Košiciach

Copyright © 2024 Implant Center. DENTAL CENTER KOŠICE s.r.o.